על חברת התקליט

 

שנים של פעילות

את חברת התקליט בע"מ, שנקראה גם "התקליט חיפה", יסדו ב-1961 דב זעירא ואסתר קובלסקי, מי שהייתה אז חותנתו ובעלת חנות מוסיקה בחיפה, שייבאה והפיצה תקליטים של מוסיקה בינלאומית.

שני השירים הראשונים של "התקליט חיפה", שיצאו בתקליטון (EP), היו "החופש בבית הבראה" ו"שיר הפטנטים" (חיים חפר-מל קלר), בביצוע אורי זוהר ומי שהייתה אז אשתו, אילנה רובינא. ההקלטות נעשו באולפני "מקולית", בניהולו המוסיקלי של מל קלר. התקליטון יצא ב-1964 והיה מיד להיט בתחנות הרדיו ובחנויות התקליטים.

בשלושים השנים הבאות הצליח זעירא למנף את פעילות החברה ולבסס את מעמדה בתור חברת התקליטים השלישית בגודלה בישראל.


תרומה חשובה לביסוס מעמדה החדש של "התקליט" היה הרחבת שיווק התקליטים גם בתחום הבינלאומי. אמני צמרת ובהם: אלטון ג'ון, בובי דארין, קאט סטיבנס, פטולה קלארק, "המחפשים", "הקינקס", שארל אזנאבור, דלידה ורבים אחרים זכו לחשיפה גם בקרב רוכשי התקליטים בישראל, תודות להפצת תקליטיהם על ידי חברת "התקליט". הפעילות החדשה הזאת לא באה על חשבון האמנים המקומיים. יותר ויותר זמרות וזמרים זכו להקלטה ולהפצה של תקליטיהם בחברה: הגבעטרון, אריאל זילבר, אריק לביא, יוסי בנאי, אילן ואילנית, אילנית, בועז שרעבי, אפי נצר, דורי בן זאב, ציפי שביט, דורון מזר, אבי טולדנו, עמי שביט ורבים אחרים. להצלחה מיוחדת זכו הקלטותיה של גילה אדרי, נערה צעירה שהתגלתה ע"י זעירא

הנשיקה הראשונה

ב-1972 רכשה חברת 'התקליט' את הקלטות חברת 'מקולית', שפעלה בעיקר בשנות ה-50 וה-60. בין אמניה: ישראל יצחקי, עליזה גבאי, לילית נגר ואחרים. הקלטות אלה תכללנה בסדרת כמו פעם ותצאנה לאור בשנים 2014 – 2015.

גולת הכותרת של הפקות החברה הייתה הקלטה והוצאה של תקליטי להקת "הגבעטרון". דב זעירא, שהשתייך בנעוריו לנוער המקומי של קיבוץ גבע, הצטרף לדור המייסדים של הלהקה כבר ב-1948. הקשר האמיץ בינו ובין חברי הלהקה שנוצר אז, רק הלך והתהדק עם השנים. 12 אלבומים של מיטב שירי הלהקה הוקלטו ויצאו בחברת "התקליט". כמה מהם היו עם הזמן לנכסי צאן ברזל בתרבות הישראלית וללהיטי הלהקה, בהם: "עמק שלי", "ים השיבולים" "גוונים", "בת שישים", "שוב יוצא הזמר" ורבים אחרים.

על פעילותה הממושכת זכתה להקת ה"גבעטרון" ב-2007 בפרס ישראל. עד היום (2013) נחשבת להקת ה"גבעטרון" לחבורת הזמר המובילה בישראל, בשיריה הקלאסיים שעובדו על ידי צביקה כספי ז"ל והופקו על ידי דב זעירא.

ב-1999 החלה חברת "התקליט" להקליט גם מוסיקה המיועדת לקהל הבינלאומי אוהד ישראל (בעיקר אוונגליסטים מארה"ב). מאז, הקליטה החברה 60 אלבומים ובהם שירים (בעיקר באנגלית, אבל גם בספרדית ופורטוגזית), שמילותיהם לקוחות ברובן מהתנ"ך. הפקות אלה תורמות לחיזוק מעמדה של ישראל בעולם, בעיקר בארה"ב.

אורי זוהר - שיר הפטנטים

במקביל, הפיקה החברה את "הבה נרקודה עם אפי נצר", אלבום ריקודי עם ישראלים, בניהולו של המלחין והמעבד החיפאי. טכנאי ההקלטה היו אמנון רוברמן ואמיל בר, מי שמאוחר יותר יהיו הבעלים של אולפן קולינור בתל אביב. ההקלטה נעשתה באולם בית רוטשילד בחיפה

הבה נרקודה


 

במקביל הרחיבה החברה את פעילותה, עם פתיחת חנות-אחות גם בתל אביב.

המפעל הנוכחי של 'התקליט' הוא כמו פעם סידרה נוסטלגית המכילה תקליטורים כפולים של מיטב האמנים שתקליטיהם המקוריים יצאו לאור לפני 40-50 שנה. חלק ניכר מהשירים בסידרה רואים אור בפעם הראשונה על גבי תקליטורים. סידרה זו מהווה סיכום של חמישים שנות פעילותו של דב זעירא בענף המוסיקה.

53

אלבומים בודדיםlbwmym_bwddym.htmlshapeimage_4_link_0
הסידרה הכפולהhsydrh_hkpwlh.htmlhsydrh_hkpwlh.htmlshapeimage_6_link_0
על החברהshapeimage_7_link_0
דף הביתdp_hbyt.htmldp_hbyt.htmlshapeimage_8_link_0